YENİDOĞAN BEBEKLER HAKKINDA HERŞEY!

YENİDOĞAN BEBEKLER HAKKINDA HERŞEY!

16 Ocak 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

Sevgili anneler,

Nihayet hamilelik süreciniz geride kaldı ve artık çok daha zorlu, bir o kadar da keyifli bir maratonun başındasınız. Bebeğinizin anne sütü alması, bebeğinin cilt bakımı, alt bakımı, ağız bakımı, göz bakımı, uykusu ve gazı gibi tüm konularda yanınızdayız.

   BEBEĞİNİZİ EMZİRME DÖNEMİNİZ BAŞLIYOR

Bebeğiniz kucağınıza verildi ve sanki aylardır onu emziriyormuşsunuz gibi size sokulmaya başladı. İlk yapmanız gereken onu göğsünüzden ilk gelen ‘’ağız sütü’’ ile doyurmak. Ağız sütü dediğimiz bu süt göğsünüzden ilk gelen sarımsı renkte ve daha yoğun kıvamda gelen, bebeğinizi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı koruyucu kalkanınızdır. Bebeğinizi en geç 2 saatte bir emzirmeli hatta bu aralığı istediğiniz kadar kısaltabilirsiniz. Bebeğinizin sarılık olma riskine karşı en az ilk 15 gün boyunca sık sık emzirmelisiniz. Bebeğinizin anne kokusuyla tanışması ve sizi her kucağınıza almanızda hatırlamasına yardımcı olur.

Emzirmek, bebeğiniz ile kuracağınız en güzel bağdır. Bebeğiniz her emmek istediğinde emzirin 2 saati beklemeyin. Ne kadar sık beslenirse o kadar hızlı büyüyecek ve kemikleri o kadar güçlü gelişecektir. Kemik gelişiminin güçlü olması, onun hareket kabiliyetini ve özgüvenli olmasının temelini atacaktır.

   YENİDOĞAN BEBEĞİNİZİN UYKU DÜZENİ

  Bebekler, biz yetişkinler gibi gündüz uyanık, gece uyur vaziyette değillerdir. Onların uyku düzeni henüz gece gündüz kavramları olmadıkları için ve bu dünyaya alışma sürecinde oldukları için, emme refleksini geliştirmek ve beslenmek adına günün çoğunu uyuyarak ve diğer kalan zamanının çoğunu ise emerek geçireceklerdir. Gündüz ve geceleri en fazla 2 saat uyurlar. Eğer bebeğiniz uykuya düşkünse ve 3-4 saat ya da daha fazla uyuyorsa, uyku arasında emzirmeyi veya uyandırıp emzirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu dönemde anne sütü en önemli faktördür.

 YENİDOĞAN BEBEKLERDE GAZ SANCISI

Bebeğiniz doydu, altı temiz, fakat yine de ağlıyor. Bunun altında birçok sebep olabilir fakat ilk yapmanız gereken bebeğinizin gazını almaktır.

Emzirme sürecinde bebeğinizi ‘’aralıksız emzirmek’’ yerine, 10 dakikada bir kısa molalar verin kucağınıza alın, dizinize yatırın hafif masaj yapın gazı çıkacaktır. Sırtının ortasından yukarı doğru ovalamak onu rahatlatacaktır ve emzirme sürecinizin diğer 10 dakikalık aşamasında daha rahat emecektir. Şimdi sizlere bunu nasıl yapacağınızı adım adım anlatalım:

 • Bebeğinizi sırtı dik olacak şekilde omzunuza yerleştirin
 • Avucunuzun içinde bir boşluk kalacak şekilde parmaklarınızı kapatın
 • Bebeğinizin mide hizasında beline yakın bir noktaya avuç içinizle peş peşe vurarak sıkışmış gazın yükselmesini sağlayın
 • Ardından avucunuzla bebeğinizin sırtını sıvazlayın ve gazın dışarı çıkmasına yardımcı olun.

   YENİDOĞAN BEBEĞİN GÖBEK BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

  Bebeğiniz yeni doğdu ve en korktuğunuz şeylerden biri altını değiştirirken göbeğine zarar vermek. Hiç endişelenmenize gerek yok, çünkü bebeğinizin henüz düşmemiş olan göbeğin sarkan kısmı, bebek tarafından hissedilmez. Bu nedenle altını değiştirirken tabi ki sertçe çarpmamaya özen gösterin ancak korkmayın.

 • Bebeğinizin göbek bağı ne kadar kuru kalırsa düşmesi o kadar hızlı olacaktır.
 • Bebeğinizi her gün yıkamayın.
 • Doktorunuzun önerdiği göbek bakım losyonunu ölçülü bir şekilde her gün mutlaka kullanın.
 • Bebek bezini göbek bağının altında kalacak şekilde bağlayın.
 • Göbek bağının hava ile temas etmesine izin verin. Gerekli losyonları kullandıktan sonra hemen giydirmeyin, birazcık bekletin ve göbek bağının kurumasına izin verin.
 • Göbek bağının düşmek üzere olduğunu görüp, elinizle müdahale etmeyin. Göbek bağı kendiliğinden düşmelidir.

Hastanelerin çoğu yeni doğan bebeği anneye getirmeden önce yıkamıyor, sadece hijyenik bezler ile siliyorlar. Bunun nedeni bebeğinizin anne karnındayken vücudunu saran verniks adlı doğal kremdir. Bu krem anne karnındayken bebeğinizin kesede bulunan sıvı nedeniyle vücudunun buruşmasını ve soyulmasını önlemektir. Bebeğiniz bu dünyaya gözlerini açtığında onu mikroplardan sütünüz kadar bu verniks tabakası da koruyacaktır. Bebeğiniz yeni doğduğunda da aynı şekilde bu krem vücudundan yıkanmadan geçmez. Verniks adı verilen bu beyazımsı krem bebeğinizin cildi için en doğal kremdir. Doğum sonrasında yıkanmayan bebeklerde yenidoğan dönemi döküntüleri daha az görülüyor. Yaklaşık iki gün içerisinde bebeğinizin cildinin bu kremi emdiğini fark edebilirsiniz.

Size tavsiyem, bebeğinizin günlük göbek bağı bakımını aksatmadan yapın ve göbek bağı düşmeden banyo yaptırmayın. Göreceksiniz ki bu 2 hafta içinde düşmesi beklenen göbek bağı yaklaşık 1 haftada düşecektir. Benim bebeğimin göbek bağı bu sayede 5. Gün düşmüştü J

YENİDOĞAN BEBEK BANYOSU NASIL YAPTIRILIR?

Bebeğinizin göbek bağı düştü ve minicik bedenini yıkamak için çok heyecanlısınız. Yapmanız gerekenleri madde madde sizlere yazıyorum…

 • İlk olarak oda sıcaklığının bebeğiniz için uygunluğuna dikkat ediniz.
 • Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin ve yakmayacak şekilde ılık bir sıcaklıkta olduğundan emin olun ( bebeğinizin cildi yetişkinlerden 3 kat daha ince )
 • Yıkama küvetini, havlusunu, bebek bezini, şampuan ve kıyafetleri hazırlayın
 • Bebeğinizi banyo lifinde yıkayacaksanız önerim, ilk sırt üstü yatırın ve boynun aşağısını nazikçe ovalayarak yıkayın. Daha sonra yüz üstü dirseklerinden katlayıp yatırın ve aynı şekilde banyosuna devam edin. Bebeğiniz hazır yüz üstü yatıyor iken, başını yıkamak daha kolay olacaktır. Kulaklarının kepçesini katlayarak suyunu belirli aralıklarla dökün ve nefes almasına izin verin.
 • Bebeğinizi kucağınızda yıkayacaksanız, yüz üstü tek elinizle tutarak eliniz koltuk altında, dirsek içiniz diğer koltuk altını saracak şekilde tutmalısınız. Sırt ve boynundan başlayarak diğer elinizle banyosuna alıştırabilirsiniz.
 • Bebeğiniz ilk saçlarının yıkanmasından hoşlanmayabilir, size önerim ilk olarak vücudunu masaj yaparak fazla bastırmadan eliniz ya da yumuşak bir bebek banyo süngeri ile ovarak yıkayın. Bu size güvenmesini sağlayacaktır.
 • En son bebeğinizi ayakları suya değmeyecek şekilde kaldırıp boynundan aşağı bir su döküp havlusuna sarabilirsiniz.

Bebeğinizin ilk banyosunu yaptırdınız. Hiç yıkamasanız bile mis kokacak olan bebeğiniz kurulanmak için gözünüze bakıyor. Eklem yerlerinin iyice kurulanmasına özen gösteriniz. Koltuk altları, dirsekleri, diz kapağı arkaları, kasık bölgesi, genital bölge gibi yerler ıslak kaldığında mantar oluşumuna müsait yerlerdir. Bebeğinizin cildini çok kaygan yapmayacak şekilde bebek yağları ile nemlendirip sonrasında bebeğinize giysilerini giydirebilirsiniz. Bebeğinizin saçlarının çok kısa olduğuna aldırmayın ve bebek tarakları ile tarayın. Bu kafa derisinin nefes almasına yardımcı olacaktır.

YENİDOĞAN BEBEĞİN AĞLAMA NEDENLERİ

Bebeğiniz acıktığında, altı kirlendiğinde, sıkıldığında, gazı olduğunda yani bildiğimiz ve bilmediğimiz birçok nedenle ağlayabilir. Bizim yapmamız gereken bildiklerimizden başlamak.

 • Altını değiştirdiniz, emzirdiniz, gazı da çıktı fakat hala ağlıyor. Cevap çok basit, kucaklamanızı istiyor olabilir. Onu kucaklayın ve bulunduğu odadan başka bir odaya gidin. En farklı eşyalar mutfakta vardır mesela, bebeğinize yaşadığınız evi gezdirin. Sabahtan akşama kadar aynı odada sıkılacaktır ve keşfetmek isteyecektir. Çünkü bebeğiniz tam bir keşif döneminde, zihni öğrenmeye açıktır.
 • Ona şarkı veya ninni söyleyin,
 • Onunla konuşun
 • Üstünü değiştirin, kıyafetlerinin etiketini kontrol edin.
 • Bebeğiniz üşüyor olabilir, ancak ellerinin veya ayaklarının soğuk olması her zaman üşüdüğü anlamına gelmez. Bizler kadar hareket etmedikleri için kendilerini her zaman ısıtamadıklarını bilmemiz gerekir. Bunun için bebeğinizin boynunu kontrol edin, boynu sıcaksa bebeğiniz üşümüyor demektir.
 • Bebeğinizi kucağınızda ritmik ve hafif bir şekilde sallayabilirsiniz. Bu onun dikkatini dağıtacaktır.

Bunların hepsini denedikten sonra başarılı olduğunuz maddeyi her zaman tekrarlayabilirsiniz. Bebeğiniz yeni doğmuş olabilir ancak farklı ortamlar ve cisimler görmeye ihtiyacı vardır. Bu onun beyin gelişimine katkıda bulunur. Dışarıya çıkmaktan korkmayın. Hava çok yağışlı ya da soğuk değil ise sizin de bebeğinizin de sosyalleşmeye ve oksijen almaya ihtiyacı vardır.