YAŞASIN HAMİLELİK!

YAŞASIN HAMİLELİK!

12 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz İlk Gün!

Anneliğin ilk adımı olan bugünü hiç unutamayacaksınız. Heyecandan atan kalbiniz küçük ve tatlı krizlerle boğuşurken siz bugünün ne kadar özel bir gün olduğunu eşiniz ve yakınlarınız ile paylaşmanın mutluluğunu yaşarken bazen de yine o susam tanesinin size kazandırdığı heyecanları yaşayacaksınız.

Siz bunlar ile nasıl baş edeceğinizi düşünürken sayfamız size tecrübe edineceğiniz bilgileri adım adım anlatacak.

Evde gebelik testi yaptırdınız veya işinizi garantiye alarak bir sağlık kuruluşuna giderek Beta-Hcg değerinize baktırdınız ve sonuç hamilesiniz. Evde yapılan testler bazen doğru sonuçlar vermeyebiliyor, size tavsiyemiz mutlaka kan testi yaptırıp gebe olup olmadığınızı işin uzmanlarından öğrenmeniz olacaktır. Zira bu bir hastalık belirtisi de olabilir, umutlarınızı köreltmemek için kadın doğum uzmanlarından destek almayı ihmal etmemelisiniz.

Artık eminsiniz susam tanesi kadar ele avuca sığmayan büyüklükte bir can taşıyorsunuz. Hamileliğin güzelliği üzerinize yapışsın diyorum ve size bu konuda tecrübe ve araştırmalarla edindiğim bilgileri sunmak için can atıyorum.

İlk yapmanız gereken doktora başvurup size vereceği folik asit ilacını kullanmaya başlamanız olacak. Bu ilacı kullanmanızın bebeğinizin beyin gelişimi için oldukça fazla rolü var. Hatta gebeliği planladığınız günden 3 ay öncesinde başlamanız gereken bir ilaç olduğunu da unutmadan ekleyelim. Kötü alışkanlıklarınızı bırakın ve bol bol su için, suyu her yudumlamanızda bebeğinize oksijen verdiğinizi düşünün, tabi kendinize de. Mevsimine uygun meyve ve sebzeler tüketin. Yeşil yapraklı sebzeler bol folik asit zengini besinlerdir, bunları tüketmeyi ihmal etmeyin. Ayda 2 kez kontrole çağırılacaksınız ancak siz her hafta doktor yollarına düşeceksiniz çünkü bebeğinizin her hafta nasıl bir değişimde olacağını merak ediyorsunuz. Ortalama 6 haftalıkken bebeğinizin kalp atışını duyabilirsiniz ancak bu 9. Haftaya kadar sürebilir. Endişelenmeyin ve hamileliğin verdiği mutluluğu yaşayın, belki de hiç bu dönem kadar şımartılmayacaksınız 🙂

İşte bebeğinizin 6 haftalık görüntüsü 🙂

İşte 6 Haftalık Bebeğinizin Görüntüsü!

Şimdi diyorsunuz ki susam tanesi kadar olan bu yumurcak beni ne hale soktu 🙂 Haklısınız… Artık mide yanmaları ve bulantıları başlayabilir. Aşermek için erken olabilir ama size tavsiyem bu sürecin her anını kullanabildiğiniz kadar kullanın, şartları zorlayabildiğiniz kadar zorlayın. Çünkü kucağınıza aldığınız anda kendinizi düşünmeyi, yemeyi içmeyi bile bazen unutup tek derdiniz onunla ilgilenmek olacaktır.

Harika bir hamilelik geçirmeniz dileği ile…