LOHUSALIK DÖNEMİ

LOHUSALIK DÖNEMİ

8 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

LOHUSALIK DÖNEMİ

Sevgili anneler, nihayet yolunu gözlediğiniz bebeğinize kavuştunuz. Hamilelik maratonunu başarı ile tamamladınız ve tatlı bir mücadelenin başındasınız. Lohusalık döneminde, emzirme, ailevi sorunlar, uykusuzluk, kanama ve alınan kilolar canınızı sıkabilir. Hiç üzülmeyin, bunların bir çoğunu kısa zamanda atlatacaksınız.

Bazen bebeğinizin çok küçük olması ve kucağınıza almak konusundaki endişeniz bile lohusalıkta psikolojiyi sarsabilir. Hiç korkmayın, bebeğinizi sizden daha iyi kimse bu kadar korunaklı kucağına alamaz.

Bebeğinizi ve sizi ziyarete gelen dostlarınız olacaktır. Onları pijama ile karşılamaktan çekinmeyin. Siz sadece anne olmadınız, aynı zamanda zorlu bir doğum macerası geçirdiniz ve dinlenmeye fazlasıyla hakkınız var.

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki ilk 6 haftalık süreçtir. Bu süreç başlarda ağrılı olabilir, bu da nasıl bir doğum süreci geçirdiğiniz ile alakalıdır. Normal doğum sonrası yaşanan lohusalık dönemi ağrı konusunda daha hafif bir süreçtir. Sezaryen doğum sonrası ise dikişleriniz sizi ilk bir hafta zorlayacaktır. Sonrasında normal doğum yapan anneler ile aynı seviyede bir lohusalık dönemi geçireceksiniz.

Lohusalık sürecine girdiğiniz ilk anlar hastanede geçecektir, eğer bebeğinizi normal doğum ile dünyaya getirdiyseniz, doğum esnasında kaslarınızı çok fazla kullandığınız için kas ağrısı yaşamanız mümkündür. Eğer sezaryen doğum ile bebeğinizi kucağınıza aldıysanız dikişleriniz acıyacaktır ve ilk gün yürümeye zorlanacaksınızdır. Gaz sancısı yaşamanız mümkündür.

Lohusalıkta İlk Haftalar

Artık evinizdesiniz bol bol misafir ve tabi ki hediye gelir. Bebeğinize gelen her hediye poşeti sizi heyecanlandırır ve moralinizi yükseltir. Sevdiğiniz insanları yanınızda görmek ve sizi ziyarete gelmeleri de lohusalık döneminde sizleri mutlu eder. Peki; lohusalığın 1. Haftasında sizi neler bekliyor?

  • Göğüslerinize bolca süt birikir, sızıntılar olabilir.
  • İdrar kaçırabilirsiniz, bundan dolayı rahatsız olmayın çünkü kanamalarınız devam ettiği için bu konuda önleminizi almış olacaksınız.
  • Bebeğinizi emzirirken rahminizde kasılmalar hissedebilirsiniz. Çünkü lohusalık dönemi, vücudun eski haline dönmesi için çabaladığı dönemdir. Rahiminiz küçülmeye çalışıyor ve bunları ağrılı kasılmalar olarak hissedebilirsiniz.
  • Bebeğinizin kimliği ve sigorta poliçesinin oluşturulması için eşinizi yönlendirmelisiniz.
  • Vajinadan gelen akıntıların rengini dikkate almalısınız, yeşil veya sarı renkli kötü kokulu akıntınız olursa doktora başvurmalısınız
  • Vücudunuzdaki ödem yavaş yavaş gidecektir, her hafta tartıya çıkın ve sonucu gözlerinizle görün.
  • Lohusalık dönemi bebeğinizi tanıma, kavuşma heyecanıyla geçen bir dönem olması ile birlikte sizin için yorucu bir dönemdir. Bebeğiniz sakince durduğu zaman kucağınıza almak yerine biraz dinlenmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Sezaryen bir doğum olduysa yara ve dikişler için mutlaka doktor kontrolüne gitmelisiniz. Size önerim sırt üstü yattığınızda karnınızın yamuk durduğunu bir tarafın şiş olduğunu görürseniz, ödem oluşmuş olabilir, doktorunuz demir ilacına devam etmenizi önerebilir.
  • Ayrıca sezaryen doğum yapmışsanız dikiş bölgenizde aşırı kabarıklığın beraberinde kızarıklık, vücudunuzda yüksek ateş gibi durumlarda doktor randevusu almanız şarttır.

Şimdi gelelim, lohusalık döneminde canınızı sıkan soru ve gereksiz önerilere. Bebeğinize su vermeniz söylenebilir, ancak ilk 6 ay boyunca bebeğiniz su ihtiyacını anne sütüyle karşılayabilir, sudan alacağı mineralleri emzirerek bebeğinize sunabilirsiniz. Aksi bir durum gelişmedikçe ve doktor ön görmedikçe bebeğinize su vermenize gerek yoktur. Lohusalık döneminde anneleri en çok huzursuz eden soru ‘’ emzirdin, yine de ağlıyor sütün yetmiyor mu acaba ‘’ , ‘’ sen mama da ver beni dinle, biz zamanında neler yedirirdik’’ gibi sizleri sıkan konuşmalar olabilir. Bu konuda yapmanız gereken, herkese tek tek açıklama yapmak ve ruh halinizi olumsuz etkilemek yerine, doktorun önerdiği şekilde besliyorum diyerek, karşınızdaki insanın doktordan daha tecrübeli olmayacağını açığa vurmuş olursunuz. Sizi yarım saat ziyarete gelen misafirinizin sözünü dinleyip, bebeğinize uygulamamanız gereken bir şey yaptığınızda, yaşayacağınız herhangi bir problemle siz uğraşacaksınız. Bunu unutmayın.

Bebeğinizi ele avuca sığıyorken bol bol kucaklayın, sevin, öpün ve sarılın. Sağlıkla kalmanız dileğiyle…