HAMİLELİKTE KRAMPLAR

HAMİLELİKTE KRAMPLAR

5 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

 

HAMİLELİKTE BACAK KRAMPLARI NEDEN OLUR?

Hamileliğiniz umarım yolunda gidiyordur, bazen küçük pürüzler olabilir, endişelenebilir ve yıprandığınızı düşünebilirsiniz. Ancak her sorunuzun cevabı ve tedavisi var. Siz bir can taşıyorsunuz ve bebeğiniz sizin vücudunuzda depolanmış olan her besini, kalsiyumları çekip kendine depoluyor. Bu durum sonucunda vücudunuzun bazı takviyelere ihtiyacı olacaktır.

Gebeliğin 5. Ayında birçok hamile kadında bacak krampları görülür. Özellikle uyurken hafif bir esneme hareketi sancılı bir krampa neden olabilir. Ağlayarak uykunuzdan uyanmanıza bile neden olabilir, çünkü bu kramplar, kramp giren bölgenizde ertesi gün hafif bir ağrı bırakacaklardır.

Hamilelikte bacak krampları, vitamin veya magnezyum eksikliğinden doğar. Bazen vücudun kalsiyumu işleme şekli de hamilelikteki bacak kramplarının nedeni olarak görülür.

Bu konuda doktorunuz size magnezyum takviyesi için reçete yazacak. Bu magnezyum tabletleri, bacak kramplarınızı tamamen gideremese bile hafifletecektir. Su ile veya meyve suyu ile ( ben portakal suyu ile içiyordum, daha içilebilir bir hal alıyordu, doktorumun önerisiydi) bir bardağın içerisinde erittikten sonra tüketebilirsiniz.

   Hamilelikte Bacak Krampları Hangi Aylarda Başlar?

Hamilelikte bacak krampları 4. Ve 9. Aylar arasında görülür. Bazı anne adaylarında hamileliğin ilk 3 ayında da görülebilir. Bu konuda gerekli testler yaptırmalı ve gerekli takviyeleri doktorunuzun tavsiyesi üzerine kullanmalısınız. Gebeliğin son zamanlarında var olan kramplar daha sancılı ve ağrılı olabilir.

   Hamilelikte Bacak Krampları Olduğunda Neler Yapmalısınız?

Genellikle gece uykunuzda daha sık rastladığınız bacak krampları birkaç dakika sürecektir ve metanetli davranmalısınız. Hamileliğin orta evresinde vücudunuz ağırlaşacağı için, bacaklarınızın birbirlerine yüklenmemesi ve ağrı yapmaması adına bacak aranıza yastık koyarak durumu kolaylaştırabilirsiniz.

  • Hamilelikte bacak krampları gerçekleştiği anda, eğer mümkünse sıcak su torbası ile kramp oluşan bölgede hafif gezdirebilirsiniz, bu kaslarınızın gevşemesini sağlayacaktır.
  • Ayak parmaklarınızı oynatmaya çalışın ve daha çok dışa doğru germek yerine ayak parmaklarınızı içe doğru hareket ettirin. Dışa doğru yaptığınız hareket, kaslarınızın daha fazla gerilmesine neden olur.
  • Ayak bileklerinizi hareket ettirmeye çalışın, bükme hareketi olumlu sonuç verecektir.
  • Eğer mümkünse yürümeye çalışın, yürümek kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamasına neden olacaktır.

  Hamilelikte Bacak Kramplarını Nasıl Önlersiniz?

Hamilelik döneminde en zorlandığımız durumlardan biridir. Hamilelikte bacak kramplarını önlemenin yada şiddetini azaltmanın çok zor olmadığını belirtmek isterim.

Hamilelikte bacak kramplarını nasıl önleyebilirsiniz? İşte Cevabı

  • Düzenli yürüyüşler yapmalısınızGünlük yaşamınızı sürekli yatarak, ya da sürekli ayakta kalarak geçirmemelisiniz.
  • Otururken ve uyurken farklı pozisyonlarda bunu gerçekleştirmelisiniz.
  • Geceleri uyurken mümkün olduğu kadar sol tarafınıza dönerek uyumalısınız. Bu şekilde uyumanız bazen bebeğinizin pozisyonu nedeniyle mümkün olmayabilir, uygun zamanı kollayınız. Çünkü hamilelikte sol tarafa dönük uyuduğunuz zaman vücudunuzun dolaşım sistemi daha kontrollü çalışır ve bebeğinizi besleyen plasentaya kan akışı daha rahat olur.
  • Uzanırken ayaklarınızı yüksekte tutmanız faydalı olacaktır.
  • Uyumadan önce, bacaklarınızı, baldır kaslarınızı rahatlatacak kısa egzersizler yapabilirsiniz.
  • İşiniz gereği uzun süre sandalyede oturmanız gerekiyorsa, ayaklarınızı sallayarak kan dolaşımına destek olabilirsiniz.

Tüm bu saydıklarımız, hamilelik boyunca yaşadığınız krampları engeller ya da krampların şiddetini azaltır. Size önerim bu maddeleri her gün yaşamınızın bir parçası haline getirin ve tekrarlayın. Arada bir aklınıza geldikçe yapmanız durumunda inanılmaz sonuçlar alamayacağınızı belirtmek isterim.

Sağlıkla kalmanızı diliyorum sevgili anneler…