HAMİLELİKTE 9. AY VE DOĞUM

HAMİLELİKTE 9. AY VE DOĞUM

16 Ocak 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

HAMİLELİKTE 9. AY

Karnınız fazlasıyla büyüdü ve bazı hareketleri yapmakta zorlanıyorsunuz. Artık ayaklarınızı göremiyorsunuz ve tabiri caizse karnınız burnunuzda geziyorsunuz. Hamileliğin 9. Ayında dikkat etmeniz gereken birçok unsur var. İlk olarak her an doğum yapabilirim endişe ve heyecanını yaşıyorsunuz. Her kasılmayı doğum sancısı zannederek bir sonraki kasılma için gözünüz saatinizde yaşıyorsunuz. İlk olarak yapmanız gereken her kasılmayı ciddiye almalısınız. Yalancı sancılar dediğimiz doğum sancısı belirtisi sandığınız sancılar sık sık sizi yoklayacak. Endişelenmeyin, rahminizin kasılma hareketlerinde bulunması, tamamen sizi rahat bir doğuma hazırlamak için yaptığı antrenmanlardır.

Gebeliğin 9. Ayında karnınız fazlasıyla büyüdü ve artık aşağı doğru inecek. Midenize olan baskı azalıyor ve mide yanmalarınız neredeyse bitti. Bazı gebeliklerde doğuma kadar bulantı ve mide yanmaları devam eder. Bedeninizin gebelik öncesine nazaran taşıdığı yük fazlasıyla artmıştır ve artık kendinizi daha yorgun uykucu ve halsiz hissediyorsunuz. Keyfinize bakın, bebeğiniz geleceği günü hepimizden iyi biliyor ve size kavuşmak için son hazırlıklarında.

Hamileliğin verdiği stres, doğum telaşı, bebek alışverişi, bebek odasının hangi köşesine bebek beşiğini koyacağınızı düşünmek bile oldukça zamanınızı alıyor. Çevrenizdeki insanların, doğum ne zaman, ne zaman doğuracaksın, bir doğuramadın gitti gibi şakacı ama sizi yoran sorulara kulak asmayın. Bu tarz sorularla karşılaşmamak için sosyal medya veya mesajlaşma uygulamanızdan bir grup açın ve yakınlarınızı ekleyin. Doğuma giderken kuzen, arkadaş gibi yakınlarınız bebeğinizin dünyaya gelmek için yola çıktığını bu sayede duyurabileceklerdir. Doğum yapmak düşüncesine korku ile değil heyecanla yaklaşın, bebeğinizin hareketlerini düzenli hissediyorsanız endişelenecek bir şey yoktur.

HAMİLELİĞİN 9. AYINDA BEBEK

Hamileliğin 9. Ayında bebeğiniz ortalama 50 cm uzunluğunda ve 2,500 kg civarındadır. Susam tanesi olarak yolculuğa çıkan bebeğiniz bu maratonu güzel beslenen annesi sayesinde bu kilolarda bitirecektir. Bebeğinizin kasları her geçen gün daha fazla güçleniyor. Bu sebeple daha güçlü tekmeler hissedebilir, uykunuzdan sıçrayabilirsiniz. Bebeğinizin tırnakları oluşmaya ve uzamaya devam ediyor. Bazı bebekler doğduklarında tırnakları yokmuşçasına hiç görünmezler, bazı bebekler ise uzun tırnaklı doğabilirler. Düşünsenize minicik bir darbelerle doktorunuz kesenizi yırtabiliyor ama bebeğinizin ince ve keskin tırnakları keseyi yırtmadan son aylarını geçirebiliyor. Mucize dediğimiz şey işte bu!

Gebeliğin 9. Ayında bebeğinizin kemik gelişimi devam ediyor, kemikleri güçlendi ancak kafa tasındaki kemikler hala esnek. Bebeğinizin esnek olan kafatası kemikleri, normal yaparken bebeğinizin kafatasına zarar gelmemesi için harika bir ölçüde yaratılmıştır.

Henüz bebeğinizin alışverişini tamamlamadıysanız, günlük yürüyüşlerinizi bebek alışverişinde değerlendirebilirsiniz. Hem hareket halinde olur, hem de bebeğinizin ihtiyaçlarını tamamlayabilirsiniz.

HAMİLELİĞİN 9. AYI DOĞUM BELİRTİLERİ

Sevgili anneler, öyle dizilerde gördüğünüz gibi bir anda çığlık çığlığa kalkarak ‘’doğuruyorum’’ demeyeceksiniz. Doğum yapacağınız güne bunu bilmeden uyanacaksınız. İlk olarak yapmanız gereken, yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancıları hakkında yeterince bilgi sahibi olmaktır. Yalancı doğum sancıları düzensiz aralıklarla olur. Her sancıda hissettiğiniz ağrı değişir. Gerçek doğum sancılarında ise durum tam tersidir. Düzenli aralıklarla gelir, karnınızın ucu her kasılmada sivrileşir, rahminiz kasılmasını yumruğunuzu sıkmak gibi düşünün. Ağrı belinizden girer ve karnınıza doğru yayılır.

   DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER

Gerçek doğum sancısının en önemli belirtisi dediğim gibi kasılmalar düzenlidir. Mesela önce saatte bir kez kasılma yaşarsınız ve yavaş yavaş kasılmaların aralıkları azalır, yarım saatte bir sancı ve kasılma, 15 dakikada bir sancı ve kasılma 10 dakikada bir sancı ve kasılma olarak zaman kavramı daralır. Bu herkeste aynı olmak zorunda değildir. Bazı gebeliklerde önce annenin suyu gelir ve kasılmayla birlikte doğum sancısı hemen arkasından gerçekleşir. Yapmanız gereken doğum sancınız düzenli ise ve artık 15-20 dakikada bir düzenli geliyorsa doğum çantanızı alıp doktorunuza gitmektir. İlk NST ye bağlanacaksınız ve NST de sancılarınız düzenli ise doktor vajinal kontrolünüzü yapacak açılma olup olmadığını tespit edecek ve size hastanede ya da evde beklemeniz konusunda bilgi verecektir.

Genellikle gebeliklerin %99 u 40. Haftadan önce gerçekleşir ve yalnızca %1 i 40. Haftasında doğum olarak sonuçlanır. Ben %1’lik kısımdayım hanımlar. Bu bilgiyi baz alarak 37-40 haftalar arasında her an doğum yapabileceğinizi unutmayınız.

Peki; hamilelik takviminiz doldu ancak hala sancınız yok! Bu durumda doktorunuz bebeğin rutin durumunu kontrol edecek, açılmanız var mı yok mu bunlara bakacaktır. Bebeğiniz gelişimini ve zamanını doldurmuş ancak hala sancınız yok, fakat açılma başladıysa doktorunuz size ağrı eşiğinizin yüksek olduğunu açılma arttıkça sancılarınızı hissetmeye başlayacağınızı söyleyecektir. Fakat açılma ilerlemiyor yada bebeğin sağlığını etkileyecek kadar yavaş açılmanız var ise doktorunuz suni sancı verebilir ve doğumu hızlandırabilir. Suni sancı için internette okuduğunuz yorumlara bakmayın, normal sancınızla birleşip daha ağrılı bir sancı olmaz, suni sancı sadece rahminizin kasılmasını destekler, normal sancınız var ise ancak yeterli kasılmalarınız yoksa doktorunuz doğumu bu şekilde destekleyebilir.

Gebeliğin son ayında suyunuz geldiyse acil doktora gitmelisiniz. Çünkü bu kesenin yırtıldığını ve bebeğinizin bulunduğu ortamın dışarıya yani mikroorganizmalara savunmasız kaldığını gösterir. Beklemeniz durumunda normal doğum süreci uzayabilir, çünkü kesedeki amniyon sıvısı şeffaf ve kaygandır, bu da normal doğum anında bebeğinizin daha rahat doğması için bir etkendir. Doğum belirtileri arasında nişan gelmesi dediğimiz, pembe veya kanlı nişan gelir. Bu olay rahim ağzında bulunan mukus tıkacıdır ve bu tıkacın düşmesidir. Nişan gelmesi doğum gerçekleşeceği gün yada bir hafta öncesinden gelebilir. Doğum belirtilerinin bir kısmı hamileden hamileye değişir ve nişan gelmesi durumu da herkeste aynı gerçekleşmez. Mukus tıkacı rahmin gerilmesi ve doğuma hazırım demesi üzerine rahimden ayrıldığında, rahim ağzında yumuşama, silinme ve sonuç olarak açılma gerçekleşir ve doğum başlar. Ben nişan geldiğini fark etmeyenlerdenim. Doğuma hazırlık kasılmaları yaşarken aynı zamanda vajinada bazen az bazen çok sancılı batmalar yaşayabilirsiniz. Normal bir durumdur endişelenmeyin.