HAMİLELİKTE 8. AY NELER OLUYOR?

HAMİLELİKTE 8. AY NELER OLUYOR?

16 Ocak 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

HAMİLELİKTE 8. AY

Heyecan dorukta! Bebeğinizi kucağınıza almaya çok az bir zaman kaldı. Tam uykuya dalıyorsunuz ve o uyanıyor, sizi sertçe tekmeliyor, bırakıyorsunuz uykuyu eliniz karnınızda onun hareketlerini takip ediyorsunuz. Bebeğinizin artık bir uyku düzeni var gün içerisindeki en hareketli zamanları ve uyuduğu zamanları artık takip edebilirsiniz, genellikle hiç şaşmadan her gün aynı saatlerde enerjik olacak ve uyuyacaktır.

Gebeliğin 8. Ayında bebeğinizin kilosu 2.000-2.500 kg arasındadır. Bebeğinizin boyu ise ortalama 48 cm olmuştur.

Hamileliğin 8. Ayında göğüslerinizden süt gelebilir. Sütünüzü kendiniz sıkmamalısınız ve bedeninizi normal seyrinde bırakmalısınız. Bu durum ağrılı olabilir fakat geçicidir, göğüslerini uyarmaktan kaçınmalısınız. Bu ay tansiyonunuzu takip etmelisiniz, tansiyon değerlerinizin 14/9 olması durumundan özellikle küçük tansiyonunuzun 9 u geçmesi durumunda doktorunuza gitmelisiniz. Bu durum bebeğiniz ve sizin için anormal bir durum olabilir. Kabızlık şikayetiniz artabilir, gaz problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Hızla büyüyen bebeğiniz ve rahminiz artık sindirim sisteminizin önemli bir üyesi olan bağırsaklarınıza baskı yapıyor. Aynı zamanda sık sık idrara çıkma döneminiz tekrar geldi. Hoş geldin tuvaletli günler! Sırtınızdaki ağrılar, bacaklarınızdaki şişlikler devam eder.

Gebeliğin 8. Ayında karnınızda kasılmalar yaşayabilirsiniz. Sık sık ve düzenli kasılmalarınız var ise, kanlı vajinal akıntı, sık sık acı veren kasılmalar, karın boşluğunda basınç ve ağrı var ise bunlar erken doğum işaretleri olabilir. Hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Bebek ve annenin sağlığı açısından bir sorun yok ise erken doğum riskiniz yok ise cinsel yaşamınıza devam etmenizde bir sakınca yoktur.

Bebeğiniz artık büyüdü ve rahminizde gerilme hareketleri yapıyor, hareket alanı kısıtlandığı için hareketlerini eski kadar çok hissedemeyeceksiniz. Karnınız onun hareketli olduğu anlarda yamulacak değişik şekillere girecek. Size tavsiyem bu anı fotoğraflamayı unutmayın. Karnı bazen kare şeklinde bazen yumurta şeklinde giden bir anne olarak, şuan o fotoğraflara kahkaha ile bakıyorum. Bebeğin hareketlerinde azalma var ya da hiç hareketlerini hissetmiyorsanız, bir bardak ılık süt içmeli ve bir saat boyunca hareketlerini takip etmelisiniz. Hala hareketlenme yok ise bu durumu hemen doktorunuza danışmalısınız.

Artık cildinizdeki lekelenmeler varisler azalabilir, cildiniz pürüzsüzleşmeye başlar. Hamileliğin 8. Ayında bebeğinizin yağ ve kas dokusu bir hayli gelişmiştir fakat hala sizden bebeğinize ulaşacak olan kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu konuda kendinizi ve bebeğinizi eksik bırakmamalısınız. Anne karnındaki bebeğin vücudunda oluşan minik tüycükler dökülmeye başlar, sırt ve omzunda biraz kalabilir. Doğumdan bir süre sonra hepsi dökülecektir. Beslenmenize dikkat etmelisiniz ve besin değeri yüksek yiyecekler tüketmelisiniz. Kendinizi yormaktan kaçınmalı ve her gün düzenli kısa yürüyüşler yapmalısınız.

Bebeğinize kavuşmanın heyecanını yaşarken bol bol dinlenin ve uyuyabilmenin tadını çıkartın, can parçanız doğduğunda size bir süre hiç rahat vermeyecektir. Mutlu ve sağlıklı doğumlar dilerim, 9. Ayda görüşmek dileğiyle… 🙂