HAMİLELİKTE 7. AY

HAMİLELİKTE 7. AY

16 Ocak 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

HAMİLELİKTE 7. AY

Evet! Sevgili anneler ve anne adayları artık bu maratonun son 3. Ayına adım attınız. Heyecanlısınız, doğuma sayılı zaman kala, biraz endişe ve birçok mutluluğu bir arada yaşıyorsunuz. Pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisiniz ve hijyen kurallarnı yine hiç atlamamalısınız. Canınız her istediğinde ılık bir duş alabilirsin, sırt ağrılarınıza iyi gelecektir ve yorgunluğun baş gösterdiği bu aylarda size enerji verecektir. Hormonların etkisiyle vajinal akıntılarda artış yaşayabilirsiniz. Karnınız hızla büyüyor ve kasılmalar hissedebilirsiniz. Her kasılmanın doğum sancısı olmadığını veya endişe duyulacak bir olay olmadığını belirtmek isterim. Gebelik zehirlenmelerine karşı dikkatli olmalısınız. ( LİNK )  Günün erken saatlerinde yüzünüzde, el ve ayaklarda gereğinden fazla şişme, hızla kilo alımınız, sık ve çok baş ağrıları, yüksek tansiyon gibi durumlar var ise bu konuda doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Ciddi bir problem olmasına karşı önlem almayı ihmal etmemelisiniz.

Gebeliğin 7. Ayında gerilen karnınız kaşınabilir. Bununla ilgili doktorunuza danışarak gerekli merhem ve kremler hakkında bilgi alabilirsiniz. Hamileliğin 7. Ayında ve son 3 ay boyunca en sık karşılaşılan şikayetler, mide yanması, ayaklarda ödem, varisler, hemoroit (basur), kaşıntılı cilt çatlakları, bacak krampları ve bel ağrılarıdır.

Hamileliğin 7. Ayında bebeğinizin hızla büyüyor, tekmeler atıyor, bazen onun hareketleri sizi gıdıklayabilir, tadını çıkartın J Artık 40 cm uzunluğunda selvi boylu bir evladınız var. Kilosu ise 1.000-1.500 kg civarında. Bu ayda dünyaya gelen bebeklerin %90 yaşama şansı vardır. Minik yavrunuzun yüz hatları oluşmuştur. Deri altındaki yağ dokusu her geçen gün artıyor ve bebeğinizin kilosunu arttırıyor. Karaciğer, akciğer ve bağışıklık sistemi gelişmeye devam eder. Dışarıdan gelen güçlü bir ışığa gözlerini kırparak tepki verebilir. Kontrole gittiğinizde bebeğinizi parmağını emerken görebilirsiniz. 🙂

Hamileliğin 24-28 haftaları arasında halk arasında şeker yüklemesi dediğimiz şekerli su testi doktorunuz isteyebilir. Bunu yaptırmak zorunda değilsiniz fakat son yıllardaki araştırmalar, hamilelik döneminde diyabet (gestasyonel diyabet) hastası olan anne adaylarının bu test sayesinde önlem alabildiği yönündedir. Ağızdan alınan 50 gr. ile 1 saatlik glukoz (şeker) tarama testi yapılmalıdır. Glukoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan gebelere 100 gr. Glukoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır.

Gebelikte kan uyuşmazlığı gibi problemleriniz varsa, yani anne adayının kan grubu Rh negatifse vücudunuzda bebeğinizin kanını etkileyecek antikorların oluşmasını önlemek için Rh immunglobülin aşısı olmanız gerekmektedir. Şayet bebeğinizin kan grubu Rh pozitifse, doğumdan sonra tekrar Rh immunglobülin aşısı olmalısınız.

Hamileliğin son 3 ayında dikkat etmeniz gereken, eğer saatte 4-5 kez kasılma yaşıyorsanız, vajinadan su geliyorsa, erken doğum riskiniz olabilir doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz. Bu kasılmalar sonucunda NST (nonstres test) adı verdiğimiz cihaz sayesinde hem kasılmalarınızın düzenli olup olmadığını, hem de bebeğinizin kalp atışlarının normal seyirde ilerleyip ilerlemediğini anlayabilirsiniz. Gerekli durumlarda doktorunuz vajinal muayene de yapabilir.

HAMİLELİĞİN 7.AYINDA BESLENME

Bu aylarda kilo alımınız artacaktır. Bu ayları sağlıklı beslenerek ve besin değeri yüksek gıdalar tüketerek geçirmenizi öneririz. Aşırı kilo almanız bebeğinizin iri bir bebek olmasını ve sezaryen doğum yapmanızı tetikler. Gerektiğinden az kilo almanız ise bebeğin gelişimini, erken doğumu ve bebeğin düşük kilolu doğmasına neden olabilmektedir.

Az yağlı ve şekersiz besinler tüketmelisiniz. Öğünlerinizde tuz kullanırken dikkatli olun, hiç kullanmamaya veya az tüketmeye özen gösterin. Ara öğünlerinizi salata ve meyveler ile geçirin. Abur cubur diye tabir ettiğimiz hazır yiyecekler size gereksiz kilo aldırır ve hiçbir besin değeri yoktur. Bol balık tüketebilirsiniz, balık OMEGA-3 kaynağıdır ve besin değeri oldukça zengindir.

Yoğurt yemeyi ihmal etmeyin. Sindirim sisteminize en faydalı etkisi olan canlı mikroorganizmalar yoğurtta da bulunmaktadır. Yoğurt tüketmeniz bu aylarda sık sık karşılaşacağınız kabızlığa iyi gelmektedir. Sindiriminize yardımcı olur, bağışıklığınızı güçlendirir.

HAMİLELİKTE TÜKETEBİLECEĞİNİZ BALIK TÜRLERİ

   Hamilelikte balık tüketirken, konserve balıklardan uzak durmalısınız. Somon balığı, çipura, levrek gibi balık türlerini tüketebilirsiniz. Buharda, fırında veya ızgarada pişmiş balıkları tüketmenizi öneririm. Balık sevmiyorsanız yada hamilelikte uzaklaştığınız bir yemek ise, keten tohumu, ceviz, semizotu gibi besinler de az miktarda omega-3 barındıran besinlerdir.