HAMİLELİKTE 6. AY

HAMİLELİKTE 6. AY

16 Ocak 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

HAMİLELİKTE 6. AY

Hamileliğin 6. Ayında bebeğinizin kilo alması hızlandı hanımlar. Artık bebeğin hareketlerini daha net hissedebiliyorsunuz, hatta eşiniz elini karnınıza koyduğunda minik yavrunuzun hareketlerini çok rahat hissedebilir. Hamileliğinizin sizi en çok kilo aldıran dönemindesiniz. Ayda ortalama 2 kilo alacaksınız. Çünkü bebeğinizin de kilo alımı artmıştır.

Gebeliğin 6. Ayında renkli doppler ultrasonografi yapılabilir, rahminizdeki ses dalgalarının çarpması sayesinde ortaya çıkan bu görüntü birebir bebeğinizin görüntüsü olmasa da, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda ultrason fotoğrafıyla çok alakası olmasa da bilmelisiniz ki daha doğum yapmanıza 4 ay gibi bir süre var ve bebeğinizin her geçen gün büyümesi hızla devam ediyor. Bu ultrason yöntemi radyasyon içermez ve gebelik için oldukça güvenlidir. İçiniz rahat olsun J Bu ultrason yöntemi sayesinde bebeğinizin kalbinde yapısal bir bozukluk olup olmadığını fark ederler. Bu konuda doğru zaman 22-24 haftalar arasıdır. Aynı zamanda rahminiz ile ilgili yapısal bir bozukluk olup olmadığını da incelerler. Çünkü normalin dışında bir rahim yapınız var ise, örneğin; kalp şeklinde bir rahminiz var ise bu bebeğin doğum anına kadar baş aşağı dönememesine ve sezaryen doğmasına neden olabilir. Bunlar bu haftalarda araştırılması ve önlem alınması gereken durumlardır.

Bebeğinizin bu haftalarda ortalama kilosu 400-600 gram arasıdır. Bebeğinizin boyu ise 18-21 cm aralığındadır. Göz kapakları, kaşları, kirpikleri oluşmaya başladı bile. Pankreas, insülini daha düzenli salgılar. Minik bebeğinizin karaciğeri ve safra kesesi çalışır durumdadır. Dışarıdan gelen seslere her geçen gün tepkisi artar. Sizin ve ev halkının sesini tanır. Düşünsenize doğduğu zaman ilk sizin sesinizi duyacak ve müthiş bir güven duygusu başlayacak. Bebeğiniz sizi anlamasa da duyabiliyor, siz onu görmeseniz de hissediyorsunuz. Aranızdaki bu müthiş bağ bir ömür sürecek ve size tavsiyem onunla bol bol konuşun, güzel müzikler dinleyin. Bu doğduğu zaman onu sakinleştirecek unsurlardan biridir.

Sevgili anneler, bazı geceler uykunuzdan kramp sancısıyla uyanmanız olağandır. Hatta ağlayarak uyandığımı söyleyebilirim. Bu konuda eşinizden destek alınız ve uyumadan önce kısa bir masaj seansı rica ediniz. Bu kramplar doğumdan sonra ortadan kalkar, magnezyum ve kalsiyum alabilirsiniz. Magnezyum takviyesi bacaklarınızdaki krampları azaltacaktır. Doktorunuzun önermesini beklemeden 6. Ayda doktorunuzdan talep edebilirsiniz. Kullanmanızda herhangi bir sakınca yok ise doktorunuz reçetelendirecektir.

Gebeliğin 6. Ayında annede olan değişikliklerden bir diğeri de cildinizdeki farklılıklar olacaktır. Yüzünüzde ve bacaklarınızda varisler oluşabilir, diş etlerinizde çekilme ve kanamalar görülebilir. Cildinizde sivilceler artar. Bu durum geçicidir ve doğum sonrası yok olacak şeylerdir. Göbeğinizden kasığınıza doğru inen kahverengi çizgi birazcık daha belirginleşmeye başlar. Bu görüntü sizi üzmesin, bence bu annelik çizgisi, biz seçilmiş varlıklarız. Dünyaya gelme nedenimiz anne olmak değil, kadın olarak doğmamızın nedeni de anne olmamız değil fakat bizler annelik için can atanlardanız. Bir cana can katarak, etimizden kemiğimizden onu besleyerek büyütüp doğuranlarız. Bu nedenle hamileliğiniz süresince yaşadığınız ve yaşayacağınız hiçbir olumsuzluk sizi bir adım geriye atmamalı.

***Çünkü bu dünyayı ya biz Anneler güzelleştireceğiz, ya da yetiştirdiğimiz evlatlar…***

Sevgiyle kalın…