HAMİLELİKTE 4. AY

HAMİLELİKTE 4. AY

15 Ocak 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

HAMİLELİKTE 4. AY

Hamileliğin 4. Ayında artık ikinci yarıya geçiş sürecindesiniz demektir. Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor, hareket ediyor fakat siz hala hissedemiyorsunuz. 2. Trimester dönemi yani 2. Üç aylık dönemdesiniz. Fetüsün yani minik bebeğinizin kalbi dakikada ortalama 158 defa atar ve boy ortalama 12 cm e ulaşmıştır. Hamileliğin 4. Ayında bebeğini ortalama 100 gram kadardır. Anlayacağınız bezelye parmaklı portakal büyüklüğünde minik bir evladınız var.

Artık hamilelik belirtilerinin en aza indiği dönemdesiniz. Daha enerjik ve sportif bir anne olacağınız bir zaman dilimi. Hamileliğin kraliçeliği olan bu dönemde bol bol gezin, aktiviteler yapın, kendinizi iyi hissettiren mutlu eden insanlarla vakit geçirin. Bebeğinizi ve sizi mutlu edecek besinler tüketin, eğlenin, müzik dinleyin. Yani açıkçası bu dönemin dolu dolu keyfini çıkartın.

Hamileliğin 4. Ayında yüz hatları belirginleşen bebeğinizin, baş ve vücut oranları normale dönmeye başlar ve bebek görüntüsünü ultrasonda görebilirsiniz. Bebeğinizin derisinde (Lanugo à link gelecek) adı verilen ince tüycükler oluşur. Bebeğinizin vücudu artık idrar üretmeye başlar, mesaneden (idrar torbası) amniyon sıvısına giden bu idrar bakteri içermez ve bebeğinizi enfeksiyonlardan korur. Amniyon sıvısının bu dönemden sonra çoğalmasının nedeni bebeğinizin idrarını yapması ve tekrar bu idrarı yutarak bir döngü haline getirmesidir. Bebeğiniz için hayati önem taşıyan amniyon sıvısının devamlılığını bebeğinizin idrarı sayesinde gerçekleşir. İçtiğimiz sudan bile daha temiz olan bebeğinizin idrarı bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir. Amniyon sıvısının az olması ve fazla olması bebeğinizin sağlığında ciddi problemlere yol açar. Bu nedenle doktor takibi en kalıtsal çözümdür, kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Hamileliğin 4. Ayı süresince bebeğinizin beyninde dakikada ortalama 100-250 bin beyin hücresi oluşur. Bebeğinizin deri katmanı bu aydan itibaren 3 e bölünür. Üst deri, alt deri ve deri altı yağ tabakası oluşmaya başlar ve artık bebeğinizin derisi şeffaf olmaktan çıkacaktır.

Kontrole gittiğinizde umarım bebeğiniz cinsiyetini gösterir, doktorlar bu konuda 20. Haftada kesin bilgi vermek isterler. Hem anneyi yanıltmamak hem de kız çocuklarının aldırılma oranları konusundaki endişeleri yönünden doktorunuz cinsiyet hakkında bilgi vermekten kaçınabilir. Sabırlı olun ve hamilelik süreciniz hakkında daha fazla bilgi almaya bakın.

Gebeliğinizin 4. Ayında bebeğinizin hareket kabiliyeti gelişmeye devam eder. Bebeğinizin burnu düğme şeklindedir. Bebeğinizin derisi gelişmekte olsa da hala çok incedir ve deri altındaki ince kan damarları görünür durumdadır. Kulakları gelişmiş ve yerlerini almışlardır.Bebeğinizin elleri, ayakları, el ve ayak parmakları büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Hamileliğin 4. Ayında annede görülen olaylardan biri düşen tansiyon ve yükselen hormonlardır. Bunun nedeni hamilelik boyunca sürekli artan dolaşımınızdaki kan miktarıdır. Göbeğinizde doğum sonrasında kaybolacak olan kahverengi çizgi belli belirsiz ortaya çıkmaya başlayabilir. Burun kanaması şikayetiniz hamilelikte 4. Ayda görülebilir. Kan dolaşımının artması nedeniyle hemoroit bu ay görülebilir.

Bebeğinizin kordonu giderek kalınlaşır. Bu sayede bebeğinize oldukça zengin oksijenli kan iletilir. Bu ay bebeğinizin akciğerleri mukus üretmeye başlar. Plasenta dediğimiz bebeğin eşi, neredeyse bebeğinizle aynı boydadır. Gebeliğin 16. Haftasında plasenta rahme daha sıkı tutunur, bu da demek oluyor ki düşük riskinden uzaklaşacağınız bir dönemde ilerliyorsunuz.

HAMİLELİĞİN 4. AYINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Hamileliğin 4. Ayında nadiren de olsa kanama görülebilir, önlem alabilmeniz için ve tespit edebilmeniz için günlük ped kullanmanızı tavsiye ederiz.

Size iyi gelen, çok yormayan dinlenerek yaptığınız yürüyüşlere devam edin, bu bebeğinize de size de iyi gelecektir.

Uyurken uygun pozisyonu bulamıyorsunuz ve özellikle yan yatış pozisyonunda bacaklarınızın üst üste gelmesi sizi rahatsız ediyor. Bacaklarınızın arasına bir yastık alın ve uyku pozisyonunuzu olabildiğince sol tarafınıza dönerek alın. Bu pozisyon sayesinde plasentaya kan dolaşımı sağlar ve bebeğinizin böbrek gelişimine katkı sağlar.

HAMİLELİĞİN 4. AYINDA YAPILAN TESTLER

Gebeliğin 4. Ayında doktorunuz risk grubuna girdiğinizi düşünüyorsa amniyotik sıvı özel testi yaptırmak için reçetelendirir. Kan sayımı, enzim ve hormon seviyeleri ile bebeğin cinsiyet olasılığını tahmin edebilecek ve muhtemel hastalıkların önlenmesini sağlayacak testlerin hamileliğin 4. Ayında yapılması gerekmektedir. Doktor bu işlemi yaparken bebeğiniz ve plasentanın yerlerini belirler, iğne enjekte etmek için güvenli olan bir alan bulur, sonrasında temizlenir ve anestezi uygular. Daha sonra şırınga ile karın duvarından rahim boşluğuna enjekte edilir. Bu işlem ultrason kontrolünde yaklaşık 30 dakika sürmektedir.