HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

12 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

HAMİLELİK TESTİ

Adet döngünüz şaştı ve acaba gebelik mi diye meraktasınız. Eczaneden alacağınız uygun fiyattaki bir gebelik testi ile hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Gebelik testlerinin tamamında kullanma talimatları yer almaktadır. Bilmeniz gereken, doğru bir sonuç alabilmeniz için adet olacağınız günün yaklaşık 10 gün geçmiş olmasıdır. İdrarınız ile yapacağınız bu gebelik testi sayesinde, doğru kullanmanız durumunda %99 doğru sonuç verecektir. Gebelik testinde göreceğiniz çift çizgi hamile olduğunuzu gösterir. Evde yaptığınız hamilelik testi pozitif sonuç verse bile mutlaka hastaneye gidip beta hcg değerinize baktırmanız gerekir. Kan testinde değerleriniz minimum 5 mlu/ml olmalı ve bazı durumlarda 10 mlu/ml düzeyinde olması gerekmektedir. Eğer beta hcg değerinizin bu sınırların üzerinde ise tebrik ederiz hamilesiniz!

Gebelik testi size pozitif sonuç verse bile hamile olmama durumları da vardır. Bunların neler olduğuna gelin birlikte bakalım:

1. DIŞ GEBELİK

Dış gebelik, ilişki sonrası spermin rahim yerine genellikle fallop tüpleri veya rahim dışında başka bir yerde döllenmesi sonucu oluşan gebeliktir.

Dış gebelik kadın için oldukça riskli bir durumdur, hayati önem taşır. Tedavi edilmez ise organlarınıza ciddi ölçüde zarar verebilir.

Dış gebelikte de hormonlarınız yükselir ve hamilelik belirtilerini yaşayabilirsiniz. Bu nedenle yükselen hcg değerleriniz size hamile olduğunuzu söyleyecektir. Ancak doktor muayenesinde anlaşılabilecek bir durumdur. Dış gebelikte embriyo rahim içerisinde olmadığı için büyümez ve gelişmez. Acil tedavi gerektiren bir durumdur.

Şimdi gelelim gebelik testiniz pozitif çıksa bile acil doktora başvurmanız gereken durumlara,

 • Şiddetli mide bulantısı ve meme ağrıları,
 • Karın, omuzlar, boyun ve pelviste keskin ağrılar,
 • Karnın tek tarafında şiddetli ağrı,
 • Hafif ya da şiddetli vajinal kanama,
 • Rektumda baskı ve ağrı (dışkının geçici bir süre depolandığı sindirim sistemi alt parçası)
 • Şiddetli baş dönmesi ve bayılma.

   2-KİMYASAL GEBELİK

Sevgili hanımlar, kimyasal gebelik yaşıyorsanız gebelik testiniz pozitif çıkar. Ancak hamile değilsinizdir. Kimyasal gebelik, döllenmenin tüplerden geçmesi fakat rahime yerleşememesi durumudur. Bunun sonucunda ağrılı bir şekilde adet kanaması gibi vücuttan dışarı atılır.

Kimyasal gebelik de sağlıklı bir gebelik gibi ilerlemek istediği için, kan değerlerinizin döllenmenin olduğu 2-3. Günlerde değişir ve hcg hormonu yükselir. Bu da sizi hamile olduğunuz konusunda yanıltabilir. Ancak embriyo henüz rahme yerleşemeden kanama olarak dışarı atıldığı için çoğu kadın kimyasal gebelik geçirdiğini anlamaz bile. Bu durumda adetinin gecikmiş olduğunu düşünürler.

Kimyasal gebelik kadının yaptığı herhangi bir hatadan dolayı oluşmaz. Bu durumun sebebi rahim yapısında bozukluk, miyomlar, rahim içerisindeki yaralar olabilir. Bu nedenle pozitif sonuç alsanız bile mutlaka kadın doğum uzmanınıza danışmalı ve muayene olmalısınız.

3.   MOL GEBELİK

Mol gebelikler çok sık rastlanmasa da ciddiye alınması gereken ve hemen tedavi isteyen bir gebelik türüdür. Mol gebelikte de normal bir gebelik gibi sperm tarafından yumurta döllenmiştir ve hamilelik başlangıcı söz konusudur. Ancak bilmeniz gereken bu döllenme kromozomsal nedenlerden dolayı normal bir döllenme değildir. Mol gebelik döllenmenin ardından rahime tutunmuş embriyo ve plasenta üzüm salkımını andıran bir kitle şeklindeki dokuya denir. Kadın için ciddi riskler taşımaktadır ve tedavisi önemsenmelidir.

4.  YAKIN ZAMANDA YAŞANMIŞ DÜŞÜK VEYA KÜRTAJ

Yakın zamanda geçirmiş olduğunuz gebeliğin sonucunda hormonlarınız yükselmiştir ve hamilelik öncesindeki değerlere düşmesi zaman alacaktır. Bu nedenle gebelik testiniz pozitif sonuç verme ihtimali yüksektir. Hamilelik sürecinde yükselen hormonlarınız gebeliğiniz sona erdiğinde birden bire düşmeyecektir. Bu yüzden yakın zamanda geçirdiğiniz kürtaj operasyonu ya da hamileliğin düşükle sonuçlanması hormonlarınızın hala yüksek olduğunu ve testin pozitif sonuç verebileceğini bilmelisiniz.

Bir önceki gebeliğinizin düşük yaparak sonuçlanması ve rahimde bir parça kalmış olması durumu hormonlarınızın düşmesini zorlaştıracaktır. Sağlığınızı riske atmamak için doktorunuza gitmelisiniz ve cerrahi yöntemler ile kalan parçaların alınması gerekmektedir.

Düşük veya kürtajdan sonra hormonlarınızın eski dengesine kavuşması bazen 6 aya kadar sürebilir. Bu durum kişiden kişiye ve hamilelik haftasına göre değişkenlik göstermektedir.

5.   İLAÇLAR

   Eğer gebeliğiniz tedavi ile olacaksa, bu tedavi esnasında kullandığınız bir takım ilaçlar (Pregnyl, Novarel, Ovidrel gibi), farklı hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar da gebelik testi pozitif sonucu almanıza neden olabilir.

6.  HASTALIK VE ENFEKSİYONLAR

Gebelik testinin pozitif verdiği süreçte bazı enfeksiyon ve hastalıklarla baş ediyorsanız, bunlar da testin pozitif sonuç vermesine neden olabilir.

Bu hastalıklar ve enfeksiyonlar nelermiş öğrenelim;

 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Hipofiz bezi ve hormon seviyelerini etkileyen bozukluklar,
 • Gestasyonel trofoblastik hastalıklar,
 • Yumurtalık, mesane, böbrek, karaciğer, akciğer, kolon, meme ve mide kanserleri,
 • Yumurtalık kistleri,
 • Böbrek hastalıkları

Eğer maddelendirmiş olduğumuz bu hastalık ve etkenler yoksa, tebrik ediyorum ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı temenni ediyorum 🙂