HAMİLELİK BELİRTİLERİ

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

5 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

Gebelik Belirtileri

 Gebeliğin ilk belirtileri konumuza başlamadan önce, bilmelisiniz ki her anne adayı aynı belirtileri %100 yaşamaz ve annelerin her hamileliği aynı belirtileri vermez. Aaa o da ne! Adet zamanınız geçmiş, yorgun ve uykucu biri oluyorsunuz, kasıklarda şişlik, göğüslerde şişlik, bir de bulantı varsa aklımıza ilk gelen şey, yoksa bebek mi? Adet gününüz geçtikten ortalama 1 hafta sonra kendiniz evde yapılan gebelik testlerinden uygulayabilirsiniz. Biz şimdi sizlere tek tek bu belirtileri söyleyelim aklınızda soru işaretleri kalmasın.

 

-Adet gecikmesi

-Bulantı

-Kusma

-Mide yanması

-Yerleşme kanaması(implantasyon kanaması)

-Halsizlik, uyku isteği

-Kokulara hassasiyet

-Sık Sık idrara çıkma

-Meme başlarının koyulaşması ve hassasiyeti

-Vücut sıcaklığında yükselme

Hamile olduğunuzun işareti olan bu belirtiler, kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bazı gebeler bunların hepsini yaşarken, bazıları ise yalnızca birkaç belirtiyi yaşayarak 9 aylık serüvenini tamamlarlar. Gebelik testi almanız için bu belirtilerin hepsini yaşamanıza gerek yok, adetinizin gecikmiş olması yeterli bir sebep sayılabilir.

  • ADET GECİKMESİ

Düzenli regl olan bir kadın adet gecikmesini fark ettiği anda aklına hamileliğin gelmesi çok doğaldır.Diğer gebelik belirtilerini yaşamasanız bile düzenli bir adet döngünüz var ise mutlaka evde kendiniz bir gebelik testi alarak daha sonra da Beta-Hcg değerinize basit bir kan tahlili ile baktırarak durumu netleştirebilirsiniz.

  • VÜCUT SICAKLIĞINDA YÜKSELME

Eğer hasta değilseniz ve vücudunuzun normalin üzerinde bir sıcaklığa sahip olduğunu düşünüyorsanız, bu da hamilelik belirtilerinden biri olarak aklınıza gelmelidir. Normalden 1 derece bile yüksek ise bunu bir belirti olarak kabul edebilirsiniz. Erken dönem sinyallerinden biri olarak vücut sıcaklığınızı kontrol ediniz.

  • MEME BAŞLARININ KOYULAŞMASI VE HASSASİYETİ

Hamileliğin başından sonuna kadar vücudunuzda en çok belirti gösteren yerlerinden biri göğüslerdir. Göğüslerdeki hassasiyet şişkinlikle sınırlı değildir ve göğüs uçlarınızın rengi koyulaşmakla birlikte kahverengi bölge genişlemektedir. Bunun nedeni ise çok basit Nirvana’ya ulaşan hormonlarınızdır. J Aynı zamanda meme başlarının etrafında bulunan minik yağ bezeleri çoğalabilir ve büyüyebilirler. Bu yağ bezeleri meme başlarını korumak ve rahatlatmak için yağ üretmek ile görevlidir. Hiç rahatsız olmayın her şey bebeğiniz için.

  • YERLEŞME KANAMASI (İMPLANTASYON KANAMASI)

Halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinen implantasyon kanaması, her gebelikte görülmeyen fakat endişe edilmemesi gerekilen bir durumdur. Bebeğiniz rahme yerleşirken küçük sızıntı kanamalar olabilir ve kanama dışarı atılana kadar rengi koyulaşır. Bilmemiz gereken şey taze bir kanama kırmızı renklidir.Eski bir kanama ise kahverengi tonlarında görülür.Bu hafif kanama hamileliğin ilk belirtileri arasındadır, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucuyla ortaya çıkar.Bu durumu adet kanamasından ayırabileceğiniz en net özellik, rengi kırmızı değil, kahverengi veya açık pembe tonlarında bir kanama olmasıdır. Bazı gebeliklerin oluştuğu ilk 2 hafta içerisinde bu kanamayı görmeniz mümkün olabilir. Endişelenecek bir durum olmamakla birlikte paniğe kapılmadan kadın doğum uzmanlarına da danışabilir içinizi rahatlatabilirsiniz.

  • SIK SIK İDRARA ÇIKMA

Hamileliğin en erken belirtilerinden biri ise sık sık idrara çıkmanızdır. Genellikte döllenmeden sonraki 1-3 hafta sonrasında ortaya çıkabilien bir hamilelik belirtisidir. Rahim ve mesane yan yana olan organlarımızdır ve hamilelikte rahimdeki şişkinlik mesaneye baskı yapmaktadır, bu nedenle çok az su içseniz bile mesanenize olan baskıdan dolayı  sık sık idrara çıkma durumuyla karşı karşıya kalırsınız. Özellikle geceleri uykudan uyanıp klozetle baş başa kalıyorsanız, aranızdaki 9 aylık aşkın temellerini atıyorsunuz demektir.

  • KOKULARA HASSASİYET

Daha önce rahatsız olmadığınız bir koku artık midenizi bulandıracak derecede rahatsız edebilir. Mesela normalde yumurtaya karşı bir hassasiyetiniz yok ise, içinde yumurta olan herhangi bir gıdaya karşı bulantı yaşayabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamdaki herkesin çok hafif hissettiği bir kokuyu siz çok abartılı bir şekilde duyabilirsiniz. Bazen kokuları karıştırabilir alakasız bir yemeği aslında aşerdiğiniz şeyin kokusu olarak bile alabilirsiniz. Mesela yaşanmış örneklerimden biri olarak kuru fasulye haşlanırken kek yapıldığını düşünmüştüm. Bu kokunun nasıl kek olarak burnuma geldiği de hala merak konusu tabi. Neyse ki yalnız değilim, kayınvalidem eşime hamileyken birebir aynı şey başına gelmiş. Bu durum beni inanılmaz rahatlattı J Yani demem o ki hanımlar gebelik için yeterli belirti sayılmasa da dikkate almanızda fayda var.

  • HALSİZLİK-UYKU İSTEĞİ

Gece erken yatmış ve uykunuzu almışsınız, fakat üzerinizde bir halsizlik bir yorgunluk, kolunuzu kaldıracak dermanınız yokmuşçasına akşama kadar uyuma isteği, biri gelse de yataktan kazısa beni diyorsunuz belki de. Hiç alışkın olmadığınız kadar uyuyorsanız, bir susam tanesi kadar olan yumurcak bunlara neden oluyor olabilir. Genellikle hamileliğin ilk 3 aylık 1.trimester dediğimiz dönemde bu halsizlik ve uyku problemi sizi yoracaktır. Sonra gebeliğin orta yani 2.trimester dediğimiz 3. Ve 6. Ayı arasındaki dönemde kraliçeliğin zirvesinde olacaksınız. Bedeniniz hamileliğe ayak uydurmak adına birçok değişim yaşar, değişen hormonlarınız, vücuttaki kan dengesi, günden güne değişecek olan vücudunuz ön hazırlık yapmak için sizi biraz halsiz kılabilir. Geçici bir durumdur.

  • MİDE YANMASI-KUSMA-BULANTI

Bu belirti de diğer hamilelik belirtileri gibi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimisi 9 ay boyunca bu bulantıları yaşarken, bazı hamileler hiç yaşayamaz ya da bazı dönemlerinde bulantı yaşarlar ve 9 aylık masalı tamamlarlar. Bazı hamileliklerde döllenme tarihinden itibaren başlar bazen de gebeliğin 6. Haftasında başlar. Genellikle hamile miyim yoksa dediğimiz belirtilerin başında gelen kusma bazı gebeliklerle aşırı derecede yaşanması durumunda genellikle soluğu doktorda alırlar, devamlı kusma durumu yaşadığı için bebeğinin beslenemediğini düşünürler. Fakat bu durum sandığınız kadar basit değildir, çünkü bebeğiniz sizin bedeninizde depolanmış tüm kalsiyumlardan yararlanabilir. Mide yanmanız ve bulantılarınız var ise çözümü hemen ilaçlara sarılmak yerine ilk olarak asitli meyvelerde aramanızı tavsiye ediyorum. Portakal, mandalina gibi meyveler mide yanmasına çare olabilir. Aynı zamanda geceleri yemek yiyip hemen uyumanız yerine ortalama 1 saat bekledikten sonra uyumanızı tavsiye ediyorum. Bunları uygulamanıza rağmen mide yanması ve bulantınız geçmiyorsa çekirdekli siyah kuru üzüm de buna çare olabilir. Her hamilelikte çözüm bunlar olmasa da denemenizde fayda var, çünkü doğal ve faydalı besinlerdir. Size tavsiyem kulaktan dolma ve bilmediğiniz karışımlar yaparak yememeniz ve içmemeniz. Çünkü hamilelikte bazı besinler bebeğinize zarar verebilir.