HAMİLELİĞİN 5. AYINDA NELER OLUYOR?

HAMİLELİĞİN 5. AYINDA NELER OLUYOR?

15 Ocak 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

HAMİLELİKTE 5. AY

Artık karnınız büyümeye başladı, sokağa çıktığınızda artık herkes hamile olduğunuzu fark edebilir, otobüste ayakta gitmekten kurtulduğunuz zamana eriştiniz. Hamilelikte en sevdiğimiz olaylardan biri bu değil mi? Minik bebeğiniz büyümeye devam ediyor, cinsiyetini muhtemelen öğrendiniz, bebeğinize ömrünüz boyunca hangi isimle sesleneceğinizi düşündüğünüz günlerdesiniz.

Hamileliğin 5. Ayında bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Şiddetli tekmeler olmasa da itme ve küçük esnemeleri hissedebilirsiniz. Doğum yaptıktan sonra en çok özleyeceğiniz olay bu olacaktır. Düşünsenize nasıl bir mucize, Allah yaratma yeteneğini biz kadınlar aracılığıyla gerçekleştiriyor ve bizim sayemizde bir can büyüyor, doğuyor.

Bebeğinizin vücut hatları yeterli şekli almıştır ve artık tam bir bebektir. Hamileliğin 5. Ayını doldurduğunuzda bebeğinizin kilosu ortalama 300-400 gram kadar olacaktır. Boyu ise 24-26 cm kadar olacaktır. Gebeliğin 5. Ayında bebeğinizin saçları ve kaşları uzamıştır, ancak beyaz tüyler şeklindedir. Henüz rengi oluşmamıştır.

Sevgili anneler bebeğiniz artık sizi ve etrafınızdaki yüksek sesleri duyabilir, çığlık, yüksek sesli müzikleri duyar ve tepki verir. Siz onunla konuşurken tepkiler verir, usulca seslenmenizi bile duyabilir. Aşırı gürültülerden ve ani seslerden korkar ve sıçrar. Sinemaya gittiğiniz zaman bunu çok net hissedersiniz. Sakın benim gibi Hızlı ve Öfkeli filmine gitmeyi düşünmeyin en az 10 defa hissetmişimdir, yoksa filmi izlemeyi bırakıp eliniz karnınızda onu hissetmek için can atar duruma gelebilirsiniz. 🙂

  1. Aydaki yazımızı okurken tekrar buluşmak dilediğiyle, kendinize ve mucizelerinize iyi bakın görüşmek üzere hanımlar…