GÖĞÜS UCU YARALARINDAN NASIL KORUNMALISINIZ?

GÖĞÜS UCU YARALARINDAN NASIL KORUNMALISINIZ?

12 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

  EMZİRME DÖNEMİNDE GÖĞÜS UCU YARALARINDAN NASIL KAÇINILIR?

Bebeğinizi sabah akşam emziriyorsunuz ve göğüs uçlarınızda yaralar veya çatlaklar oluştu. Bunun için geliştirilmiş özel göğüs ucu yara kremleri ve göğüs ucu çatlama kremlerini kullanabilirsiniz. Bir göğsünüzde bu yara ve çatlaklar mevcutsa, o göğsünüze çok yüklenmeden bir süre tek göğüsten emzirebilirsiniz. Bunun bebeğiniz için bir sakıncası yoktur.

Emzirme döneminde göğüs ucu çatlak ve yaralarınızın oluşumunu hamilelik sürecinde önleyebilirsiniz. Göğüs uçlarınıza E Vitamini sürebilirsiniz. Deri sağlığına uygun krem ve losyonlar ile nemlendirebilirsiniz. Biliyorsunuz ki büyüyen karnınız ile birlikte süt hazırlığında olan göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız da büyüme gösterir. Bu gerilme sonucu göğüsleriniz ve göğüs uçlarınızda çatlaklar meydana gelebilir.

Göğüs ucu yaralarınız olduğu zaman emziren anneler için üretilen, kurtarıcı olan göğüs ucu kalkanları da fazlasıyla işe yarar ve göğüs ucunuzdaki yara ve çatlağın sizin canınızı yakmasını önler.

Göğüs ucu yaralarının bir nedeni de bebeğinizin meme ucunu komple ağzına almaması ve sadece göğüs ucunu emiyor olmasıdır. Bu sebeple bebeğiniz sert damak kısmıyla emer ve yaralar oluşur. Mümkün olduğu kadar meme ucunu kahverengi bölge ile birlikte bebeğinize vermelisiniz. Aksi durumda göğüs ucunuzda yara olması kaçınılmazdır. Çünkü bebeğiniz emme refleksini ısırarak sağlıyordur.

Ucu çatlamış olan göğsünüzü dinlendirin ve iyileşmesi için birazcık zaman verin. Kullanacağınız göğüs ucu kremlerinin bazılarında, bebeğinizi emzirmeden önce göğsünüze silmenize gerek kalmayacaktır. Bebeğiniz için risk teşkil etmez.