EMZİRMEK ZAYIFLATIYOR!

EMZİRMEK ZAYIFLATIYOR!

12 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

 EMZİRMEK ANNEYİ ZAYIFLATIR MI?

Sevgili anneler, emzirmek metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermek için düşük kalorili beslenmek anne sütünü azaltabilir. Bu konuda mutlaka işin uzmanlarından destek görmelisiniz. Size kendimden örnek verecek olursam, hamileliğimin 4. Ayından itibaren hızla aldığım kiloları vermeyi, sadece düzenli yeme-içme ve emzirmeye borçluyum, tabi bol su içmek de bu durumu destekliyor. Hamilelik öncesi 45 kilo iken, doğuma 76 kilo ile girdim ve mecburi sezeryan ile bebeğimi dünyaya getirdim. Düşünebiliyor musunuz, tam 31 kilo dile kolay. Nasıl bu kadar kilo aldın hamilelikte şekerin mi vardı diyeceksiniz. Aslında hiçbir problem yoktu. Sadece kusma ve bulantım hiç yaşamadım diyecek kadar azdı. Geceleri kalkıp baklava açarsanız siz de bu kiloyu alabilirsiniz fakat hiç önermem. Hamilelik sonrasında sürekli emzirdim ve bebeğim 1 yaşına geldiğinde ben 50 kiloya kadar düşmüştüm. Emzirme döneminde hayatım boyunca hiç terlemediğim kadar emzirirken terledim. Kışın ortasında incecik pijamalarla bile en az 3 kez terleme yüzünden gece uyanıp üzerimi değiştirdim. Bunun nedeni işte metabolizmanın hızlanması. Emzirme döneminde, yaptığımız her işte daha fazla kalori yaktığımız bir dönemde oluyoruz.

Doğum sonrası hemen alınan kiloları düşünmemelisiniz. İlk amacınız doğru beslenmek ve bebeğinizi sık sık emzirmek olmalıdır. Ancak doğumdan sonraki 1.aydan itibaren kilo vermek için kendinize bir hedef koyabilirsiniz. Ayda en fazla 4 kilo verecek şekilde kendinize program yapmalısınız.Aşırı ve gereksiz kalorili besinleri tüketmemelisiniz. Yeme ihtiyacı hissettiğiniz zaman yemek yemeyi ihmal etmemelisiniz. Emzirme dönemindesiniz ve vücudunuzun eksilen kalsiyum ve minerallerin yerine konulmasına ihtiyacı var. Aksi durumda güçsüz düşebilirsiniz ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Günlük en az 1800-2000 kalori almalısınız. Bu ölçünün altında bir kalori miktarı alırsanız vücudunuzun süt üretimi azalabilir veya durabilir. Bu ihtimali göz ardı etmemelisiniz. Az kalorili veya sıkı bir diyete girmenize, bebeğinizin ihtiyacı olan sütü azaltma ihtimaliyle yaşamanıza gerek yok. Düzenli yürüyüş ve doğum sonrası yapabileceğiniz sporları yaparak, düzenli beslenmeniz sonucunda zaten bu kilolar gidecektir.

Bebeğinizi sevdiğiniz kadar kendinizi de sevin, şimdilik hafif göbekli bir anne olmanız sizi mutsuz etmesin, bebeğinizi dünyaya getirmek için bu kiloları aldığınızı unutmayın ve kendinizle gurur duyun.

Mutlulukla kalın…