EMZİRME DÖNEMİ

EMZİRME DÖNEMİ

6 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

 ANNE SÜTÜ VE EMZİRMENİN FAYDALARI

Bebeğiniz, ilk 6 ay boyunca başka hiçbir gıda takviyesine ihtiyaç duymadan besin ihtiyacını anne sütü ile sağlayabilir. Bebeğinizin tüm besin ögelerini ilk 6 ay boyunca anne sütü karşılayabilmektedir. Doğumdan itibaren göğüslerinizden gelen ilk sarı renkli, ağız sütü dediğimiz süt bebeğiniz için çok önemlidir. Bebeğin ilk aşısıdır ve onu hastalıklara karşı koruyan ilk kalkanıdır.

Anne sütü, bebeğinizi hastalıklara ve olası enfeksiyonlara karşı korur. Anne sütünde yeterli miktarda vitamin ve su olduğundan, çok sıcak havalarda bile ilk 6 ay bebeğinize su vermenize gerek yoktur. Anne sütü bebeğinizin hayatı boyunca karşılaşacağı hastalıklar için bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besindir.

Emzirme dönemi, bebeğinizle ilk duygusal bağınızın düğümlenme dönemidir. Anne sütü, bebeğinizi ishal ve solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur, çene ve diş yapısının gelişiminde önemli rol oynar. Anne sütünde, yeterli oranda demir olduğu için, bebeğiniz kansızlık yaşama. Bol bol emzirmelisiniz. Bebeklik çağında yeterli anne sütü ile beslenmiş çocuklar, astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Pişik, kabızlık ve karın ağrısı anne sütü alan bebeklerde daha az görülür. Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için ilk 6 ay ve sütünüzün devamlılığı var ise, 2 yaşına kadar bebeğinizi emzirin.

   EMZİRMENİN ANNEYE OLAN FAYDALARI

   Emzirmek, bebeğinizle en samimi ve duygusal bağınızdır. Doğumdan hemen sonra emzirmek, doğum sonrası kanamalarınızı azaltıyor. Emzirmek, annenin sağlığı için önemli ölçüde etkilidir. Emzirmek, anemi, göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi hastalıkları riskini azaltır. Emzirme döneminde salgılanan oksitosin hormonu aslında mutluluk hormonudur. Bu nedenle doğum sonrası emzirme döneminde lohusalık psikolojisini daha sorunsuz ve mutlu geçirebilirsiniz. Emzirmek, vücudunuzun hamilelik öncesi haline kavuşmasını sağlar, rahminiz eski haline dönmesine yardımcı olur.