DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER NELERDİR?

DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER NELERDİR?

16 Ocak 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

  DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER

Gerçek doğum sancısının en önemli belirtisi dediğim gibi kasılmalar düzenlidir. Mesela önce saatte bir kez kasılma yaşarsınız ve yavaş yavaş kasılmaların aralıkları azalır, yarım saatte bir sancı ve kasılma, 15 dakikada bir sancı ve kasılma 10 dakikada bir sancı ve kasılma olarak zaman kavramı daralır. Bu herkeste aynı olmak zorunda değildir. Bazı gebeliklerde önce annenin suyu gelir ve kasılmayla birlikte doğum sancısı hemen arkasından gerçekleşir. Yapmanız gereken doğum sancınız düzenli ise ve artık 15-20 dakikada bir düzenli geliyorsa doğum çantanızı alıp doktorunuza gitmektir. İlk NST ye bağlanacaksınız ve NST de sancılarınız düzenli ise doktor vajinal kontrolünüzü yapacak açılma olup olmadığını tespit edecek ve size hastanede ya da evde beklemeniz konusunda bilgi verecektir.

Genellikle gebeliklerin %99 u 40. Haftadan önce gerçekleşir ve yalnızca %1 i 40. Haftasında doğum olarak sonuçlanır. Ben %1’lik kısımdayım hanımlar. Bu bilgiyi baz alarak 37-40 haftalar arasında her an doğum yapabileceğinizi unutmayınız.

Peki; hamilelik takviminiz doldu ancak hala sancınız yok! Bu durumda doktorunuz bebeğin rutin durumunu kontrol edecek, açılmanız var mı yok mu bunlara bakacaktır. Bebeğiniz gelişimini ve zamanını doldurmuş ancak hala sancınız yok, fakat açılma başladıysa doktorunuz size ağrı eşiğinizin yüksek olduğunu açılma arttıkça sancılarınızı hissetmeye başlayacağınızı söyleyecektir. Fakat açılma ilerlemiyor yada bebeğin sağlığını etkileyecek kadar yavaş açılmanız var ise doktorunuz suni sancı verebilir ve doğumu hızlandırabilir. Suni sancı için internette okuduğunuz yorumlara bakmayın, normal sancınızla birleşip daha ağrılı bir sancı olmaz, suni sancı sadece rahminizin kasılmasını destekler, normal sancınız var ise ancak yeterli kasılmalarınız yoksa doktorunuz doğumu bu şekilde destekleyebilir.

Gebeliğin son ayında suyunuz geldiyse acil doktora gitmelisiniz. Çünkü bu kesenin yırtıldığını ve bebeğinizin bulunduğu ortamın dışarıya yani mikroorganizmalara savunmasız kaldığını gösterir. Beklemeniz durumunda normal doğum süreci uzayabilir, çünkü kesedeki amniyon sıvısı şeffaf ve kaygandır, bu da normal doğum anında bebeğinizin daha rahat doğması için bir etkendir. Doğum belirtileri arasında nişan gelmesi dediğimiz, pembe veya kanlı nişan gelir. Bu olay rahim ağzında bulunan mukus tıkacıdır ve bu tıkacın düşmesidir. Nişan gelmesi doğum gerçekleşeceği gün yada bir hafta öncesinden gelebilir. Doğum belirtilerinin bir kısmı hamileden hamileye değişir ve nişan gelmesi durumu da herkeste aynı gerçekleşmez. Mukus tıkacı rahmin gerilmesi ve doğuma hazırım demesi üzerine rahimden ayrıldığında, rahim ağzında yumuşama, silinme ve sonuç olarak açılma gerçekleşir ve doğum başlar. Ben nişan geldiğini fark etmeyenlerdenim. Doğuma hazırlık kasılmaları yaşarken aynı zamanda vajinada bazen az bazen çok sancılı batmalar yaşayabilirsiniz. Normal bir durumdur endişelenmeyin.