BEBEK BAKICISI ARARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

BEBEK BAKICISI ARARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

18 Kasım 2019 0 Yazar: Nuray Yılmaz

Bebek bakıcısı ile ilgili görsel sonucu"

DOĞUM SONRASI BEBEK BAKICISI VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR!

Sevgili anneler, artık bebeğinizi kucağınıza aldınız, tam oh diyecekken bir baktınız ki her şeye tek başınıza yetişemiyorsunuz. İçinize en çok sinen aile büyüklerinin bebeğinize bakması ve size yardımcı olması ancak bu her zaman mümkün olmuyor. Güncel bilgilerle donatılmış bir bakıcım olsun diyorsanız doğru sayfadasınız!


Şimdi bakalım bebek bakıcısı ararken nelere dikkat etmeniz gerekiyor. Bebek bakıcısının tecrübesi ne kadar süreli olmalı. Kendi çocuğu olması şart mıdır? Bebeğinizi emanet edebileceğiniz bebek bakıcısını seçerken nelere dikkat edilmeli? Bu hususlar üzerinde konuşalım…

*İlk başta dil olarak kendinizin anlaşabileceği, anlattıklarınızı birebir uygulayabilmesi ve yanlış anlaşılmalardan kaçınılması için vazgeçilemez bir maddedir. Ancak yabancı dil bilsin İngilizceyi anadili gibi konuşan bir bakıcım olsun diyorsanız bu konuda da ülkemizde fazlasıyla profesyonel bebek bakıcıları / danışmanlık firmaları mevcut.

*Bebek bakıcısı / çocuk bakıcısı, temizlik kurallarına uymalıdır.

*Kötü alışkanlıkları olmamalıdır. Bu konuda içinizin rahat etmesi için ilk etapta hem bakıcının ev ortamına ve yaşamınıza ayak uydurması hem de bebeğinizi / çocuğunuzu gözlemleyip tanıması için birlikte zaman geçirmeye çalışın, alıştırma dönemi olarak tanımladığımız bu dönemi bebek bakıcısı ile birlikte geçirin.

*Çocuk hastalıkları konusunda bilgili ve tecrübeli olmalıdır. Ani ateş yükselmeleri, alerji yapan yiyecekler gibi hususlarda temkinli olmalıdır.

*Bebeğinizi 1 yaşından önce emanet edeceğiniz bir bebek / çocuk bakıcısı arıyorsanız, 1 yaşından önce yememesi gereken gıdaları bilmelidir.

*İlk ve acil yardım eğitimi almış olmalıdır. En basit örneği ile günün neredeyse tüm öğünlerini çocuğunuza bebek bakıcısı verecektir. Solunum borusuna yiyecek kaçtığı zaman temkinli ve pratik şekilde müdahale edebilmelidir.

*Bebeğinizin yalnızca bakıcısı değil, uzun bir süre oyun arkadaşı olacaktır. Bu nedenle bebeğinizle iletişiminin ne kadar güçlü olabileceğini mulakatınızda gözlemleyin. Bebek bakıcısı seçerken varsayımlardan yola çıkarak çocuğunuzun ısrarla bir şey istediğinde dikkatini nasıl dağıtabileceğini sorun.

*Bir anne-baba olarak bebeğinizi emanet edeceğiniz kişiyi seçerken iş görüşmesinde dilediğiniz her şeyi çekinmeden sorma hakkına sahipsiniz. Bu nedenle bebeğinizi emanet edeceğiniz müstakbel bebek bakıcısına dilediğinizi sorun.

*Sabırlı olmalıdır.

*Doğal afetler veya herhangi bir acil durumda soğuk kanlı olabilmeli. Kendini ve bebeğinizi korumakla mükelleftir.

*Çok iyi planlama yapabilmelidir. Bebeğinizin her gün aynı oyuncaklar oynamayacağını ve aynı aktiviteye katılmayacağından hepimiz hem fikiriz. Bebek bakıcısı çocuğunuzun dikkatini çekebilmeli, her günün planına uyarak zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyici oyunlar oynamalıdır.

İşin özü aslında şu, eğer bebeğinizi emanet edebileceğiniz kimse yok ise, tavsiye üzerine ya da bu işi profesyonel yapan danışmanlık firmalarından aradığınız kriterlere uygun yatılı veya gündüz bebek bakıcısı araştırabilirsiniz. Kurumsal firmalardan anlaştığınız bakıcıların size artıları, daha önceki referanslarına firma aracılığı ile ulaşabilir tavsiye alabilirsiniz. Aynı zamanda istenmeyen bir durumla karşılaşma olasılığınız fazlasıyla azalmaktadır. Haklarınız çok daha fazladır. Bebek bakıcısı için ödediğiniz ücretleri faturalı bir şekilde tahsil edersiniz.

 

Bir bebek dünyaya getiriyoruz anne oluyoruz sorumluluklarımız, telaşımız, düşüncelerimiz kat kat artıyor ancak minik yavrumuz için çalışmamız gerekiyor. Çünkü biz anneler herşeyi onların geleceği için yapıyoruz.

Not: Sizlere önerimiz en az 2 yaşına gelene kadar bebeğinizin anne ile büyümesini sağlamanız. Emzirme dönemi, uyku alışkanlıkları, çocuğunuzun karakteristik özellikleri, fiziksel ve zihinsel gelişimi büyük oranda 3 yaşına kadar tamamlanıyor. Çalışmanız gerekiyor ise mutlaka bu işin uzmanlarından destek almalısınız.

 

Sevgilerimle