ANNE SÜTÜNÜN BEBEK İÇİN ÖNEMİ

ANNE SÜTÜNÜN BEBEK İÇİN ÖNEMİ

8 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

ANNE SÜTÜ ALMAYAN BEBEKLERDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR

  • Anne sütü almayan bebekler, daha çok ağlarlar. Bu durum, anne karnındayken emme refleksinin gelişmesi, ancak bunu doğduğunda gerçekleştiremiyor olması nedenler arasındadır.
  • Orta kulak iltihabı olma ihtimali, anne sütü alan bebeklere göre daha fazladır.
  • Bir takım kronik hastalıklar anne sütü alamayan bebeklerde daha fazla ortaya çıkmıştır. Bunlar; Tip1 diyabet, çölyak hastalığı, obezite, koroner kalp hastalıkları gibi.
  • Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendiren enfeksiyonlara karşı koruyucu maddeler içeren anne sütünü alamayan bebekler, sık sık enfeksiyona yakalanırlar.
  • Bebeğinizin, ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunmasından dolayı, anne sütünü alamayan bebeklerde dikkat azlığı sendromu ve ilgisizlik gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

 

   ANNE SÜTÜ ALMAYAN BEBEK NASIL BESLENMELİ?

  Anne sütü verilemeyen bebeklere, mümkünse formül mama verilmelidir. Münkün olmayan durumlarda hayvan sütleri verilebilir. Bebeğinizin bu formülle beslenmesinin yeterli olup olmadığını, aylık kilo kontrolü ile belli olacaktır. Bu sebeple bebeğinizin kontrollerini aksatmamalı, doktorunuzun takip sistemine göre sizin için oluşturduğu kontrol takvimine uyunuz ve kilo, boy, baş çevresi ölçümlerinin yapılacağı kontrolleri ihmal etmemelisiniz.

Bebeğinizin 1 yaşından önce tüketmemesi gereken gıdaları öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz 🙂