ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER VE ETKENLER

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER VE ETKENLER

8 Aralık 2018 0 Yazar: Nuray Yılmaz

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER VE ETKENLER

Çevrenizdeki tecrübeli annelerin her söylediğine kulak asmayın. Sütünüzün daha çok gelmesi için size bol şerbetli gıdalar tüketmeniz ya da gereksiz kalori sağlayan besinler tüketmenizi söyleyenler olacaktır. Bu konuda sizi aydınlatacak makalemizi okumanızda fayda var.

İlk olarak emziren annelerin gün boyunca ortalama 10-12 bardak su tüketmeleri gerekiyor. Anne sütünün artması için vücudunuzdan alması gereken suyu eksik etmeyin.

Yapılan araştırmalar sonucu bazı gıda ve bitkilerin anne sütünü arttırdığı konusunda çalışmalar mevcuttur.

 • Rezene/Isırgan otu/Fesleğen: Herkesin bildiği üzere rezenenin hem zihni rahatlatıcı hem de sütü arttırıcı bir özelliği vardır.
 • Biberiye de anne sütünü arttıran, bilimsel olarak kanıtlanmış bitkiler arasında

Şimdi bilimsel olarak yapılan çalışmaların henüz net bir sonuç vermediği, ancak çeşitli toplumlarda anne sütünü arttırdığı düşünülen diğer bitki ve gıdalar nelermiş, hep birlikte bakalım…

 • Siyah susam: Kalsiyum bakımından zengindir ve anne sütünü arttırdığı düşünülmektedir. Yemeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Kimyon: Süt üretimini teşvik eder. Doğum sonrası annenin ihtiyacı olan güce ulaşması için demir bakımından oldukça zengindir.
 • Arpa: Arpa ile yapılan pilav veya çorba laktasyonu artırmak için kullanılabilir. Arpanın anne sütünü artırdığı yönünde herhangi bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamasına karşın emzirme dönemindeki anneler tarafından yüzyıllardır geleneksel olarak tüketilmektedir. Özellikle arpa ve rezene kombinasyonunun sütün kalitesini yükselttiğine inanılmaktadır.
 • Fesleğen: Emzirme döneminde annenin doğal sakinleştiricisidir. Bu anne sütü alan bebeğin de sakin bir gün geçirmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminizi düzene sokan ideal bir besindir. İyi bir K vitamini kaynağı olan fesleğeni, yemeklerinizde veya çay olarak tüketebilirsiniz.
 • Yeşil Sebzeler: Fasulye, ıspanak, pancar yaprağı ve kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yeşil sebzeler laktasyonu arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Vücudunuza direnç kazandırır.
 • Kırmızı ve Turuncu Sebzeler: Beta-karoten bakımından zengin havuç, tatlı patates, pancar ve diğer kırmızı, turuncu sebzeler anne sütü kalitesini arttırmaya yardımcı olabilir.
 • Yağlar: Keten tohumu yağı, zeytinyağı, susam yağı gibi sağlıklı yağların emzirme yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca bu yağlar emziren anneye enerji verir.
 • Yulaf: Emziren anneler arasında oldukça popüler bir besin kaynağıdır. Yulaf, içerisinde barındırdığı lif, demir ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kendinize yulaf ezmesi hazırlayabilir, içerisine fındık, süt, baharat ve meyveler ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca süt ile birlikte yulaf ezmesi sevmeyen anneler için, yoğurt ile tüketmelerini tavsiye edebilirim. Daha katı ve yenilir bir hal alacaktır. Tok tutma etkisi sayesinde ara öğün olarak tüketebilirsiniz, bu sayede gereksiz karbonhidrat depolayacak olan abur cuburlardan uzak durabilirsiniz.
 • Sarımsak: Anne sütüne nadiren kokusu/tadı karışan besinlerden biri olan sarımsak, bebeğinizi rahatsız etmez, aksine daha uzun bir emme süresi geçirecektir. Yemeklerinizde sarımsak tüketmek, siz emziren annelerin iştahını açacak ve anne sütünün kalitesini arttıracak olan besinleri tüketmenize olanak sağlayacaktır.

 

Bu bilgiler haricinde, geceleri de emzirmeye kalkan anneler mutlaka gece de su içmeyi ihmal etmemelidir. Sabahları mutlaka kahvaltı yapmalısınız, her gün bir yumurta sizin ve bebeğiniz için gerekli olan vitaminlerin bir kısmını karşılayacaktır. Öğünlerinizi atlamamalısınız. Her öğünde mutlaka besin değeri yüksek gıdalar tüketmelisiniz.

Anne sütü haricinde ruhsal olarak da kendinizi iyi hissetmeniz önemlidir. İyi bir beslenme düzeniniz olmasa bile mutlu ve huzurlu bir zihniniz var ise sütünüz olacaktır. Sütünüzün bebeğiniz için en iyi besin olduğunu bilmek bile sizi mutlu edebilir. Hayattaki her yaşadığınız olumsuzluğu, eşinizle yaşadığınız sorunları, iş ve arkadaş çevrenizle yaşadığınız problemleri bir kenara bırakın ve sadece bebeğiniz için mutlu olun.

Sevdiğiniz müzikleri dinleyin, programları izleyin, araştırma yapın, hiçbir konuda endişelenmemeye özen gösterin. Çünkü bunların hepsi sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir.